על סגולותיה של החומצה האזלאית - ביוטי פלוס מרכז למוצרי אסתטיקה

על סגולותיה של החומצה האזלאית

על סגולותיה של החומצה האזלאית

מאת: מאשה מינקין

כל הרופאים מסכימים כי התרופה המושלמת צריכה להיות לא רק יעילה, אלא גם בטוחה לחלוטין. אין הרבה תכשירים כאלה, אבל נראה כי החומצה האזאלית קרובה מאוד להגדרה זו.

ואכן, תכשירים המכילים חומצה אזאלית מצטיינים בתכונות הבאות: הם נסבלים היטב ע"י העור, אינם גורמים לפוטוטוקסיות או פוטוסנסטיביות (גירויי עור הנגרמים כתוצאה מחשיפה לתכשיר ולאור השמש), אינם גורמים להשפעות מוטגניות (אינם גורמים לשינויים בתאים) או טרטוגנית (בטוחים לשימוש במהלך היריון והנקה) ואינם גורמים לחיידקים לפתח עמידות.

על השימוש הראשון בחומצה אזאלית למטרות רפואיות דווח לראשונה בשנת 1979. כפי שקורה לעתים קרובות, הרופאים והמדענים החלו להתעניין בחומצה אזלאית במקרה, לאחר שהתגלתה היכולת של פטריות Pitirosporum Ovale ו- Pitirosporum Orbiculm (ידועות גם כ"פטריות שמש") לגרום להרס הפיגמנט (דה-פיגמנטציה) באזורי צמיחה מהירה. התברר שהחומצה האזאלית שמייצרות הפטריות מפחיתה את היכולת של מלנוציטים לסנתז פיגמנט, וכתוצאה מכך מופיעים אזורים עם דה-פיגמנטציה.

הדיווחים הראשונים על יעילות השימוש בחומצה אזלאית כמרכיב בתכשירים לטיפול בהיפרפיגמנטציה הופיעו בסוף שנות ה-70 של המאה העשרים. מאז נערכו מחקרים נוספים, נבדק מנגנון הפעולה ונבחנו אפשרויות שימוש שונות בחומצה האזאלית. כיום משתמשים בה באופן רחב, בין היתר לטיפול באקנה ורוזציאה.

התוויות לשימוש בחומצה האזלאית

1. הבהרה. חומצה אזלאית מעכבת את האנזים Tyrosinase ומסדירה את פעילות האנזים Thioredoxin reductase – שניהם במישרין ובעקיפין מעורבים בסינתזה של מלנין. כתוצאה מפעולה זו המלנוציטים "דוהים".
במחקר על השפעת החומצה האזאלית על תהליך ייצור המלנין נתגלה מאפיין חשוב ביותר – השפעתה של החומצה באה לידי ביטוי רק במלנוציטים העמוסים בפיגמנט או מלנוציטים חריגים – כך שאין לה השפעה על התאים הבריאים! התכונה הייחודית של החומצה האזאלית שקשורה להלבנה מגדירה את ייחודיות ההתוויה הטיפולית שלה.
קיימים שני סוגים עיקריים של היפרפיגמנטציה. הראשון קשור לעלייה במספר המלנוציטים באפידרמיס, אשר יחד מייצרים כמות מוגברת של מלנין. למשל, לנטיגו. הסוג השני מתאפיין באותה כמות של מלנוציטים שמתחילים לייצר כמות חריגה של מלנין. למשל, מלזמה.
השפעת הבהרת הפיגמנטציה של החומצה האזאלית גדולה יותר במקרה של מלנוציטים המתפקדים באופן חריג. כלומר, במקרים של מלזמה, כלואזמה (כתמי הריון) ופיגמנטציה לאחר דלקת שמתפתחת בעקבות אקנה, הרפס זוסטר, כוויות, כולל כוויות מכאניות וכימיות (כגון פילינג), ונזק עורי, חומצה אזלאית פועלת בצורה יעילה מאוד. בעת הטיפול בכלואזמה יעילות תכשירי החומצה האזאלית (20%) דומה ליעילות של תמיסת הידרוקינון 4-5%, אך להבדיל מהתמיסה, החומצה אינה גורמת לדה-פיגמנטציה של עור בריא או להתפתחות של פגיעה הנגרמת על ידי שימוש ממושך מדי בהידרוקינון. בתכשירי חומצה אזאלית ניתן להשתמש במהלך תקופת זמן בלתי מוגבלת. עם זאת, הטיפול בהיפרפיגמנטציה באמצעות חומצה אזאלית אורך זמן רב יותר.
לטיפול יעיל יותר בהיפרפיגמנטציה (משני הסוגים) יש לשלב את החומצה האזלאית עם Magnesiumascorbilacid 10% (צורה יציבה של ויטמין C). ריכוז נמוך יותר של ויטמין C משמש כנוגד חמצון. לצורך אפקט הלבנה יש להשתמש בריכוז של 10%. כמו כן, מומלץ לשלב בפרוטוקול הטיפול פילינגים עם גליקול, טרטינואין (חומצה רטינואית) וחומצה לקטית.

2. חומצה אזלאית לטיפול באקנה.
במהלך שני העשורים האחרונים נעשה שימוש נרחב בתכשיר Skinoren 20% (חומצה אזלאית + הידרוקורטיזון להפחתת הגירוי) לטיפול בקומדונים ובפצעונים בדרגה קלה עד בינונית. בעת הטיפול באקנה לחומצה אזלאית 6 פעולות:
אנטי-בקטריאלית, אנטי-דלקתית, השפעה קרטוליטית וקומדוליטית, מונעת התפתחות של היפרפיגמנטציה, בעלת השפעה אנטיאנדרוגנית, מפחיתה את תכולת חומצות השומן בעור – כל אלו מכסים אספקטים רבים של הטיפול באקנה ושל סיבוכי המחלה.
חומצה אזלאית בריכוז גבוה יעילה לטיפול בחיידקי מסוג – Propinobacterium acnes ו- Staphylococcus epidermidis. היא גם מעכבת את צמיחת המושבות של Staphilococcus aureus, E. coli Pseudomanas aeruginosa. יעילות הפעולה עולה בסביבה חומצית.

פרסומים רבים דנים ביעילותה של החומצה האזלאית בטיפול באקנה. מחקר הראה כי השימוש בחומצה אזלאית במשך 3 חודשים הוביל להפוגה ב-64% מהחולים. אם הטיפול נמשך 6 חודשים, יעילות החומצה הופכת להיות דומה להשפעה של תכשיר אנטיביוטי, Benzoil peroxideוטרטינואין (חומצה רטינואית), וכן להשפעה של טטרציקלין (בכדורים) במינון יומי של 0.5-1 ג"ר. עם כל אלו, החומצה אינה גורמת לתופעות לוואי. כמו כן, השימוש בחומצה אזלאית לא גורמת לחיידקים לפתח עמידות! לכן ניתן להשתמש בתכשיר לזמן בלתי מוגבל והוא עדיין ימשיך להיות יעיל. השימוש בחומצה אזלאית מומלץ במיוחד לטיפול אקנה לבעלי עור כהה, מכיוון שבמקרה זה יש סיכון מוגבר להתפתחות פיגמנטציה שלאחר הדלקת.

3. רוזציאה וחומצה אזאלית.
החל משנת 2002 החומצה האזאלית אושרה התרופה Finacea ע"י ה-FDA לשימוש בארה"ב לטיפול ברוזציאה. מחקרים גדולים רבים הוקדשו להערכת יעילותה בטיפול בצורות שונות של רוזציאה.
במחקר אחד הוערכה היעילות היחסית של טיפול בן 15 שבועות בחומצה האזאלית ולעומת מחזור טיפול בתכשירים הרגילים המשמשים כנגד רוזציאה. התוצאות הצביעו על כך שהחומצה האזלאית הרבה יותר יעילה בטיפול בתגובה דלקתית, אך מעט פחות יעילה לטיפול באריתמה. למרות זאת, המשתתפים במחקר זה דיווח על שביעות רצון רבה יותר מתוצאות הטיפול בחומצה האזלאית.

השפעות נוספות של החומצה האזלאית
חומצה אזלאית יעילה לנטרול ומניעת נזקים חמצוניים כתוצאה ממיני חמצן פעילים כדוגמת סופראוקסיד אניון רדיקל (-О2) והידרוקסיל רדיקלי (-OH). בנוסף, קיימים גם דיווחים על פעולה אנטי-נגיפית ואנטי-פטרייתית.