האם התכשירים נוגדי ההזדקנות יכולים לעצור את הזמן? על יכולותם של מוצרים הקוסמטיים להצעיר את העור - ביוטי פלוס מרכז למוצרי אסתטיקה

האם התכשירים נוגדי ההזדקנות יכולים לעצור את הזמן? על יכולותם של מוצרים הקוסמטיים להצעיר את העור

האם התכשירים נוגדי ההזדקנות יכולים לעצור את הזמן? על יכולותם של מוצרים הקוסמטיים להצעיר את העור

מאת: מאשה מינקין

אחת הנקודות שאנו מבקשים כולם רוצים עור מושלם שיעזור להראות צעירים, ומגוון המוצרים האדיר בשוק טוענים להקטנה דרמטית בהופעת קמטים וקווים. השאלה הנשאלת היא: אילו תכשירים קוסמטיים אפקטיביים להצערת העור לאורך זמן?

אין אדם על פני האדמה אשר אינו מעוניין להישאר צעיר, או לפחות להראות צעיר. כבר משחר ההיסטוריה חיפשו בני האדם את התרופה (חלקם יאמר "הקסם") שתעצור את תהליך ההזדקנות. אחד מקיסרי סין העתיקה אף שלח ספינות מלאות בני אדם בחיפוש אחר הפנינה שתאפשר לו להישאר צעיר. האגדה גם מספרת שאותם אנשים, בסופו של דבר, ייסדו את יפן. בשלהי המאה ה – 16 יצא חוקר הארצות הספרדי המפורסם פונסה דה-ליאון למסע באיים הקריביים בחיפוש אחר מעיין הנעורים. עלי לבשר לכם, בלב כואב, כי המעיין מעולם לא נמצא.
כפי שכולם יודעים, אין תרופת קסם שתעצור את תהליך ההזדקנות. כאן נכנס המדע לעזרתנו. במידה ולא נוכל לעצור את הזדקנותנו, לפחות נשתדל להאט את התהליך.

מאמצי מחקר אדירים מושקעים מידי שנה על ידי חברות הקוסמטיקה לפיתוח מוצרים אשר יאפשרו הצערת העור או מניעת הופעת קמטים. ככלל אצבע, מירב התכשירים הקוסמטיים נוגדי ההזדקנות בשוק פועלים אך ורק כמוצרי לחות המאפשרים לעור לאגור מים ועל ידי כך להחיות במעט את השכבה החיצונית של העור. כבר מתחילת ימי הווזלין המוכר לכולנו, תכשירים "נוגדי הזדקנות" הנמכרים מעבר למדף ניסו לחקות את פעולתו המופלאה, תוך הקטנת התופעות האסתטיות הגלומות בו. קבוצת מרכיבים, הידועה בשם "חומצות אלפא הידרוקסיות" או AHA בקיצור, שרדה את מבחן הזמן והפכה לפופולארית במאבק נגד הזדקנות העור..

חומצות אלפא הידרוקסיות (AHA) ושימושן בתעשיית הקוסמטיקה
יותר מרבע מאה משתמשים רופאים ברחבי העולם בחומצות אלפא הידרוקסיות לקילוף (פילינג) כימי או כקרם לחות המיועד לטיפול ביתי, הכול במטרה למזער סימנים נראים של עור מזדקן. הסיבה העיקרית לכך היא, שבהשוואה לחומרים פעילים אחרים במוצרים מונעי הזדקנות בעולם הקוסמטיקה, לחומצות אלה בסיס מדעי ורפואי מוצק המוכיח את יכולתן בהפחתת קמטים וקווים עדינים, והצערת העור בכלל. חומצות אלפא הידרוקסיות נמצאות בשימוש כבר אלפי שנים (כן, כן… אלפי שנים). אפילו על קליאופטרה נאמר כי רחצה את גופה בחלב חמוץ (חומצה לקטית) לשיפור מראה עורה.

על המדף ניתן למצוא כיום מגוון אדיר של מוצרי קוסמטיקה המכילים AHA, מלווים בהבטחה שהיתרונות הרפואיים יעמדו בקנה מידה אחד עם מוצרים דומים הניתנים על ידי רופאים. כפי שכולנו יודעים, לכל דבר יש מחיר. מתברר כי בכדי להשיג אפקטיביות אמיתית, לאורך זמן, בטיפול על ידי מוצרי נוגדי הזדקנות המבוססים על חומצות אלפא-הידרוקסיות, עלינו לסבול מתופעות לוואי לא נעימות הכוללות עקצוץ ותחושת בעירה של העור, אדמומיות וגרוד.

האתגר הגדול לתעשיית הקוסמטיקה היה, מאז ועד היום, שימור היתרונות הרפואיים הטמונים במוצרים מסוג זה תוך הפחתת תופעות הלוואי. התוצאה הייתה, כמובן, דילול המוצרים עד לרמת תופעות לוואי "סבירה". כמובן שבמקביל, גם אפקטיביות המוצרים ירדה…

הסוד המדעי שמאחורי אפקטיביות AHA בתעשיית האנטי-איג’ינג
היום ידוע כי הסוד מאחורי הגברת אפקטיביות מוצרי AHA טמון בצמד משתנים: ריכוז גבוה ברמת נמוכה. השאלות המתבקשות הינן: מהו הריכוז הנדרש לקבלת יכולת הצערת עור אמיתית (בניגוד לאפקט זמני המושג על ידי קרם לחות), כמו גם מהי רמת ה –PH הנמוכה ביותר אשר תאפשר לחומרי ה- AHA לעבוד במיטבם?

רמת החומציות נמדדת ביחידות pH, כאשר כל יחידה מובדלת פי עשרה בריכוז חומציות. כאשר רמת ה – pH הינה מתחת ל – 7, התמיסה מוגדרת חומצית.

חומציות, או pH, מודדת ריכוז יוני מימן (H+ הנקראים גם פרוטונים) טעונים חיובית במים. חלקיק אטומי קטנטן זה מחזיק ביכולות מופלאות להענקת חיות לעור. ניתן לומר כי חומצה הינה מולקולה המחזיקה פרוטון אשר ניתן לשחרור לסביבה. כאשר פרוטון משוחרר לעור, הוא מעודד התחלקות תאי העור וייצור תאי מוגבר שלהם. למעשה, הפרוטונים הינם מעין "דשן" לעור. כאשר לחומצה יש פרוטונים במאגר, מוכנים לשחרור, היא נקראת "חומצה חופשית", שהרי היא חופשית לשחרר את הפרוטונים.
בואו ונשליך את האמור על ריכוז של חומצה לקטית בשיעור של 10%. כבר ראינו, שכמות החומצה החופשית וערכי pH נמוכים שווים יותר יוני H+ (פרוטונים). כאשר רמת ה pH של תמיסות מסוג זה משתנה מ- 4 ל- 5 (זכרו, ערכים גדולים יותר משמע חומצה חלשה יותר), המשמעות הינה כי ריכוז ה"חומצה חופשית" מוקטן ב – 83% והאפקטיביות שלה תרד בהתאם. ככל שרמת החומצה החופשית גדלה, תגדל האפקטיביות שלה אולם, לצערנו יגדל גם הפוטנציאל לתופעות הלוואי המרגיזות.

זוהי בדיוק הסיבה שמוצרי AHA הנמכרים על ידי חברות הקוסמטיקה מוגבלים לריכוז AHA של 8% ברמת pH של 3.8 – חישוב פשוט יביא אותנו להבנה שמדובר ב – 4% חומצה חופשית. מעבר לרמה זו, גירוי בצורת אדמומיות, עקצוץ ותחושת בעירה בעור, גדל משמעותית. בדיקה מקפת של מידע קליני אודות האפקטיביות של תכשירי חומצת AHA ויכולות הצערת העור מראה כי כאשר ריכוז החומצה החופשית הוא 0-2%, (4% AHA ברמת pH 3.8), התרכובת עובדת רק כקרם לחות. מירב המוצרים בשוק מכילים ריכוז שכזה. המציאות המדעית מראה כי רק כאשר ריכוז החומצה החופשית מגיע ל – 4% (8% AHA ברמת pH של 3.8), העור נעשה חלק יותר ושינויים ביו-כימיים המקושרים להצערת העור מתחילים לקרום.

כיצד נוכל להצעיר את העור בלי תופעות לוואי מיותרות?
בפועל, הוגדר "מחסום גירוי" על ידי חברות הקוסמטיקה המונע שימוש בתכשירים מבוססי AHA אשר יכולים לפעול באופן אפקטיבי. עתידם של תכשירי הצערת העור נעוץ ביכולתן של חברות קוסמטיקה לפתח תרכובות המכילות בתוכן חומרים המבטלים או מפחיתים את כמות הגירוי ותחושת הבעירה, ללא פגיעה באפקטיביות של החומצות האלפא הידרוקסיות.

לסיכום, עלי לציין כי הפתרון המושלם להצערת העור בצורה מושלמת עדיין רחוק מלהופיע לפתע על סף דלתנו, אך דבר אחד אומר בוודאות: מרתק לראות כיצד תעשייה שלמה תרה אחר התרופה לבעיה המושרשת ביסוד קיומנו. להישאר צעירים לנצח.